Diagnoza ADHD u osób dorosłych

09.05.2025

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD, ang. attention-deficit/hyperactivity disorder) to genetycznie uwarunkowane zaburzenie neurorozwojowe, którego objawy pojawiają się przed 12. rokiem życia i mogą zmieniać swoje nasilenie w zależności od wieku oraz wymagań środowiskowych.

Psychologiczna diagnoza ADHD u osób dorosłych prowadzona jest zgodnie z aktualnymi polskimi i międzynarodowymi wytycznymi diagnostycznymi. Przeprowadza ją specjalista z wieloletnim doświadczeniem klinicznym i naukowym, posiadający certyfikaty potwierdzające kwalifikacje w zakresie diagnozy tego typu zaburzeń. Dokładne i rzetelne badanie umożliwia postawienie trafnej diagnozy, która często stanowi podstawę dalszego postępowania psychiatrycznego, terapeutycznego lub farmakologicznego.

Proces diagnostyczny obejmuje następujące etapy:

1. Konsultacje diagnostyczne (zazwyczaj 4 spotkania, 60 minut):
 – szczegółowy wywiad wstępny,
 – wywiad rozwojowy,
 – specjalistyczny ustrukturyzowany wywiad DIVA-5, który służy do identyfikacji objawów ADHD w dzieciństwie i dorosłości.

2. Omówienie wyników diagnozy wraz z przekazaniem zaleceń i podstawową psychoedukacją (50 minut) – zazwyczaj odbywa się bezpośrednio po zakończeniu ostatniej konsultacji diagnostycznej.

3. Opinia psychologiczna – to szczegółowy dokument (ok. 8–10 stron), zawierający podsumowanie wszystkich etapów procesu diagnostycznego, wnioski i zalecenia. Dokument przygotowywany jest poza czasem trwania konsultacji i jego koszt wliczony jest w cenę całego procesu diagnostycznego.

W przypadku bardziej złożonego obrazu klinicznego, może być potrzebna dodatkowa konsultacja diagnostyczna z klientem lub bliską osobą. Natomiast jeśli osoba badana posiada już wcześniejszą, udokumentowaną diagnozę, proces może zostać skrócony. Diagnosta ocenia również potrzebę ewentualnych dodatkowych badań, np. pod kątem zaburzeń osobowości, zespołu stresu pourazowego (cPTSD) lub spektrum autyzmu.

Ostatnim etapem procesu jest konsultacja psychiatryczna. Na jej podstawie – przy uwzględnieniu wyników diagnozy psychologicznej i wywiadu – psychiatra może potwierdzić rozpoznanie oraz, jeśli to wskazane, zaproponować leczenie farmakologiczne lub inne formy wsparcia, w tym terapię psychologiczną czy psychoedukację.

Diagnoza może być przeprowadzana zarówno stacjonarnie, jak i online. Przed pierwszym spotkaniem konieczne jest wypełnienie kwestionariusza, zawierającego pytanie o podstawowe informacje, co pomaga diagnoście zebranie niezbędnych informacji, a Państwu oszczędza to czas i zmniejsza ilość konsultacji konieczną do postawienia diagnozy. Dlatego prosimy o przybycie 30 minut przed pierwszą konsultacją stacjonarną, lub przesłanie drogą mailową, otrzymanego on nas kwestionariusza, na jeden dzień roboczy przed umówioną konsultacją. Jeśli posiadają Państwo dokumentacje medyczną z wcześniejszej diagnostyki psychologicznej, leczenia psychoterapeutycznego lub psychiatrycznego, prosimy o zabranie jej ze sobą lub o jej przesłanie.
Prosimy nie wypełniać DIVA-5 samodzielnie przed konsultacją – narzędzie to stosowane jest wyłącznie w formie wywiadu prowadzonego przez specjalistę. 

Najnowsze aktualności

Diagnoza PTSD i cPTSD

Zespół stresu pourazowego (PTSD, ang. post-traumatic stress disorder) oraz złożony zespół stresu pourazowego (cPTSD, ang. complex PTSD) to zaburzenia psychiczne, które mogą rozwinąć się po doświadczeniu traumatycznych wydarzeń. PTSD najczęściej występuje jako reakcja na pojedyncze, silnie stresujące zdarzenie, natomiast cPTSD wiąże się z długotrwałą lub powtarzającą się traumą, zwłaszcza o charakt...

10.05.2025

Czytaj dalej
Diagnoza zaburzeń osobowości u dorosłych i młodzieży od 12 roku życia

Zaburzenia osobowości to szeroka grupa zaburzeń psychicznych, charakteryzujących się utrwalonymi i dysfunkcyjnymi wzorcami myślenia, przeżywania emocji oraz reagowania, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i relacje interpersonalne. Do najczęściej diagnozowanych typów należą: osobowość unikająca, zależna, obsesyjno-kompulsyjna (anankastyczna), borderline (z pogranicza), narcystyczna czy antys...

09.05.2025

Czytaj dalej
Diagnoza spektrum autyzmu u osób dorosłych

Spektrum autyzmu to genetycznie uwarunkowany zespół neurorozwojowy, którego objawy występują już we wczesnym dzieciństwie, a ich nasilenie może się zmieniać wraz z wiekiem lub zmianą wymagań środowiskowych. Diagnoza psychologiczna spektrum autyzmu u osób dorosłych jest prowadzona w oparciu o aktualne światowe wytyczne diagnostyczne w tym zakresie, przez diagnostę z wieloletnim doświadczeniem klini...

07.05.2025

Czytaj dalej