Szantaż emocjonalny, czyli jeśli nie zrobisz tego, o co Cię poprosiłem/am to znaczy, że wcale mnie nie kochasz,

24.05.2024

Szantaż emocjonalny to technika manipulacji, mająca na celu wpłynięcie na uczucia i emocje drugiej osoby w celu wymuszenia na niej określonego zachowania. Może polegać na wzbudzaniu poczucia winy, robieniu z siebie ofiary bądź graniu na poczuciu obowiązku. Z jakimi typami szantażystów możemy się spotkać?
Kusiciel - osoba, która obiecuje wszelkiego rodzaju nagrody, za postępowanie wedle jej życzeń. Nigdy nie dotrzymuje słowa, szybko zapomina o deklarowanych obietnicach.
Prokurator - wymusza określone zachowania za pomocą agresji biernej i czynnej. Charakterystycznymi cechami są groźby, karanie ciszą.
Biczownik - wzbudza poczucie winy w ofierze; wmawia, iż wszystkie zachowania drugiej osoby są krzywdzące, sprawiają przykrość.
Cierpiętnik - przybiera pozę osoby poszkodowanej. Wymaga, by ofiara zadośćuczyniła za swoje zachowanie.

Ofiarami manipulatora zostają zazwyczaj osoby, które mają problem z asertywnością. Ciężko im odmówić, powiedzieć 'nie', pomimo, iż wewnątrz czują, że nie jest to z nimi zgodne. Niedbanie o własne granice często koreluje ze skłonnością do unikania konfliktów, co potęguje ryzyko szantażu.                        

Najnowsze aktualności

Diagnoza PTSD i cPTSD

Zespół stresu pourazowego (PTSD, ang. post-traumatic stress disorder) oraz złożony zespół stresu pourazowego (cPTSD, ang. complex PTSD) to zaburzenia psychiczne, które mogą rozwinąć się po doświadczeniu traumatycznych wydarzeń. PTSD najczęściej występuje jako reakcja na pojedyncze, silnie stresujące zdarzenie, natomiast cPTSD wiąże się z długotrwałą lub powtarzającą się traumą, zwłaszcza o charakt...

10.05.2025

Czytaj dalej
Diagnoza zaburzeń osobowości u dorosłych i młodzieży od 12 roku życia

Zaburzenia osobowości to szeroka grupa zaburzeń psychicznych, charakteryzujących się utrwalonymi i dysfunkcyjnymi wzorcami myślenia, przeżywania emocji oraz reagowania, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i relacje interpersonalne. Do najczęściej diagnozowanych typów należą: osobowość unikająca, zależna, obsesyjno-kompulsyjna (anankastyczna), borderline (z pogranicza), narcystyczna czy antys...

09.05.2025

Czytaj dalej
Diagnoza ADHD u osób dorosłych

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD, ang. attention-deficit/hyperactivity disorder) to genetycznie uwarunkowane zaburzenie neurorozwojowe, którego objawy pojawiają się przed 12. rokiem życia i mogą zmieniać swoje nasilenie w zależności od wieku oraz wymagań środowiskowych.Psychologiczna diagnoza ADHD u osób dorosłych prowadzona jest zgodnie z aktualnymi polskimi i międzyn...

09.05.2025

Czytaj dalej